Zašto se farbaju jaja za Uskrs?

Podeli

Kao simbol rađanja i novog života, jaje je i svojevrstan simbol Uskrsa, najradosnijeg praznika za sve hrišćane, kada se slavi pobeda života nad smrću.

farbanje jaja, vaskrsnja jaja,uskrs jaja, vaskrs jaja
Pixabay: RitaE

I dok ima onih koji ne postavljaju pitanje zašto se baš jaja farbaju za Uskrs, jer se objašnjenje nekako logično nameće ako se zna šta jaje simbolizuje, dotle ima i onih koje i te kako zanima čega je crveno jaje simbol i zašto se farbaju jaja u crveno?

Istini za volju, mnoge naše domaćice uskršnja jaja su nekada farbale u lukovinu, a ređe u varzilo, koje je i davalo karakterističnu crvenu boju. Takođe, širom Grčke je i dalje običaj da jaja za Uskrs retko kada bivaju šarena, već samo crvena.

Farbanje jaja običaj

Odgovor na pitanje zašto se farbaju jaja za Uskrs treba tražiti u priči o Mariji Magdaleni, koja je tadašnjem rimskom caru darovala korpu punu jaja, u vreme kada je Gospod naš Isus Hristos bio razapet.

Kako navodi „Putevimapravoslavlja“, rimski car Tiberije nije poverovao u to da je Hristos vaskrsao. Zato se podrugljivo obratio Mariji Magdaleni, rekavši da se to možda i može desiti tek kada sva bela jaja iz korpe koju mu je donela promene boju i postanu crvena. Upravo to se dogodilo i to onog trenutka kada je Marija Magdalena izgovorila vaskršnji pozdrav Hristos voskrese.

O tome zašto se baš jaja farbaju za Uskrs postoji još jedna zanimljiva legenda. Hrišćani su u vreme Hristovog vaskrsenja u Jerusalimu bili predmet poruge, jer su stanovnici tog grada smatrali da nije moguće da je Hristos vaskrsao. Upoređivali su taj događaj sa mogućnošću da kokoške počnu da nose jaja crvene boje. Ipak, prema toj legendi, na dan Vaskrsa naredne godine zaista su sve kokoške u gradu nosile crvena jaja.

Takođe se može čuti i da je farbanje jaja paganski običaj, jer postoje indicije da je taj običaj bio prisutan i u predhrišćansko doba. No, bilo kako bilo, farbana jaja za Uskrs deo su tradicije u mnogim zemljama.

Zašto se za Uskrs farbaju jaja?

Ako se jaje posmatra kao simbol života, odnosno rađanja, a crvena boja kao krv Gospoda našeg Isusa Hrista, onda je i sasvim jasno zašto se baš jaja farbaju za Uskrs.

I dok je ranije bio običaj da to budu isključivo jaja farbana u lukovini ili u varzilu, koje daje specifičnu crvenu boju, danas to više nije slučaj, pa su šarena uskršnja jaja sve zastupljenija.

Ne treba zaboraviti ni običaj da prvo jaje treba uvek da bude ofarbano u crvenu boju. U našem narodu se to jaje odvaja i čuva do naredne godine. Poznato je pod nazivom Čuvarkuća i veruje se da ukućane čuva tokom cele godine.

U zavisnosti od toga koji je kraj naše zemlje u pitanju, zavisi i šta se radi sa Čuvarkućom. Najčešće je zastupljen običaj da se prošlogodišnja Čuvarkuća zakopa u baštu i to, ako je moguće u mravinjak, jer se veruje da to osigurava berićet za dom. Ukoliko to nije moguće, to jaje treba svakako zakopati u zemlji, a nikako ga ne baciti u đubre, jer to priziva nesreću u porodici, prema ustaljenom verovanju.


Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *