1. Rusija je najveća zemlja na svetu, prostire se na dva kontinenta – Evropu i Aziju, i zauzima više od 17 miliona kvadratnih kilometara. Njena veličina čini je dominantnom ne samo po teritoriji, već i po prirodnim resursima, među kojima su nafta, gas, minerali i šume. Rusija pokriva više od jedne osmine kopnene površine planete i prostire se od Baltičkog mora do Tihog okeana.
2. Graniči se sa 14 zemalja, što je više nego bilo koja druga zemlja.
3. Iako se Rusija i SAD nalaze na različitim kontinentima, one su fizički veomba blizu. Najmanja udaljenost između njih iznosi smao neverovatnih 3,8 kilometara. Naime, ovo je razmak između ostrva Veliki i Mali Diomed (koja se nalaze u blizini Aljaske), jedno ostrvo pripada Rusima, drugo SAD-u.
4. Sibir pokriva oko 77% teritorije Rusije, ali u njemu živi samo oko 27% stanovništva. Ova oblast je poznata po surovoj klimi i bogatstvu prirodnih resursa.
5. Transsibirska železnica je najduža pruga na svetu, dugačka više od 9.000 kilometara i povezuje Moskvu sa Vladivostokom. Putovanje ovom železnicom traje oko sedam dana i vodi kroz različite pejzaže, od evropske Rusije, preko prostranstava Sibira, do Tihog okeana.
6. Sovjetski Savez je lansirao prvi veštački satelit, Sputnjik, 1957. godine, čime je započeta svemirska trka.
7. Rusija je prva zemlja koja je poslala čoveka u svemir. Jurij Gagarin je 1961. godine postao prvi čovek koji je obleteo Zemlju. Njegov let trajao je samo 108 minuta, ali je doveo do promene svetskog poretka u trci za osvajanje svemira.
8. Sankt Peterburg je često nazivan „Venecija Severa“ zbog svojih mnogobrojnih kanala i prelepih mostova.
9. Moskva je dom jednog od najlepših metro sistema na svetu. Mnoge stanice u moskovskom metrou nisu samo saobraćajne tačke, već su pravi umetnički spomenici. Dekorisane su mermerom, zlatom, mozaicima i kristalnim lusterima. Stanice kao što su Komsomolskaja i Majakovskaja izgledaju poput podzemnih palata i privlače turiste iz celog sveta.
10. Rusija ima 11 vremenskih zona, što znači da dok je u Moskvi jutro, u Vladivostoku može biti kasno veče.
11. Jezero Bajkal je najdublje i najstarije slatkovodno jezero na svetu, sa dubinom od preko 1.600 metara i staro je više od 25 miliona godina.
12. Aurora Borealis ili severna svetlost, može se posmatrati u severnim delovima Rusije, posebno u regionima kao što su Murmansk i Sibir. Ovaj spektakularni prirodni fenomen, koji obasjava nebo svetlosnim trakama u nijansama zelene, plave i ljubičaste, nastaje usled interakcije solarnih vetrova sa Zemljinom atmosferom.
13. Rusija je dom vulkanske oblasti Kamčatka, gde se nalazi veliki broj aktivnih vulkana. Region je poznat po svojim geotermalnim aktivnostima i jedno je od najlepših i najizolovanijih mesta na svetu, pa je često opisan kao prirodni raj za avanturiste.
14. Kurilska ostrva su predmet spora između Rusije i Japana još od kraja Drugog svetskog rata. Ova ostrva, koja se nalaze između Kamčatke i Japana, bogata su ribom i prirodnim resursima, a strateški su važna i za obe zemlje.
15. Ermitaž u Sankt Peterburgu je jedan od najvećih muzeja na svetu sa preko tri miliona eksponata, uključujući umetnička dela Leonarda da Vinčija, Mikelanđela i Rembranta, pa je i pravo blago kulturne baštine.
16. Rusija je najveći proizvođač nafte i prirodnog gasa na svetu, što značajno doprinosi njenoj ekonomiji.
17. U Rusiji živi više od 100 različitih etničkih grupa, uključujući Ruse, Tatare, Baškire, Čečene i mnoge druge.
18. Jezero Ladoga, smešteno blizu Sankt Peterburga, najveće je slatkovodno jezero u Evropi, dok je na 15. mestu na svetu.
19. Ruska tundra je ogromna arktička oblast bez drveća, koja se prostire na severu Rusije. Leti je pokrivena mahovinom i lišajevima, dok je zimi prekrivena debelim slojem snega. Tundra je jedno od najekstremnijih staništa na svetu, dom arktičkim životinjama poput polarnih lisica i irvasa.
20. Finska sauna (banja) je veoma popularna u Rusiji i deo je ruskog načina života. Tradicionalna ruska banja nije samo mesto za opuštanje, već i za socijalizaciju i čišćenje tela i duha. Rusi često koriste brezove grančice (veniki) za blago udaranje po telu, što pomaže u poboljšanju cirkulacije.
21. Ruski satelitski sistem GLONASS je pandan američkom GPS-u i pokriva ceo svet.
22. Ruska pravoslavna crkva je najveća autokefalna pravoslavna crkva na svetu, sa bogatom istorijom još od X veka.
23. Kremlj u Moskvi, simbol ruske vlasti, ima oblik nepravilnog trougla i dom je predsedničke rezidencije.
24. Car zvono, najveće zvono na svetu, nalazi se u Kremlju, ali nikada nije zvonilo jer je napuklo tokom izrade.
25. Lenjinovo telo je balsamovano i izloženo u mauzoleju na Crvenom trgu u Moskvi, gde se može videti još od njegove smrti 1924. godine.
26. Staljinovi gulazi, radni logori koji su bili aktivni tokom vladavine Josifa Staljina, deo su najmračnijeg perioda sovjetske istorije. Milioni ljudi su bili zatvoreni u ovim logorima zbog političkih razloga, a mnogi od njih su umrli zbog surovih uslova rada i gladi.
27. Boljšoj teatar u Moskvi, dom baleta i opere, jedno je od najprestižnijih umetničkih pozorišta na svetu.
28. Ruski balet je jedan od najboljih na svetu, sa čuvenim teatrima kao što su Boljšoj teatar u Moskvi i Marijinski teatar u Sankt Peterburgu. Umetnici poput Ane Pavlove, Rudolfa Nurejeva i Mihaila Barišnjikova postali su svetske legende.
29. Ruski šahisti su među najboljima na svetu, a šah je veoma popularna igra u Rusiji. Legende kao što su Gari Kasparov i Anatolij Karpov dominirale su međunarodnim šahovskim scenama decenijama, čineći Rusiju centrom šahovskog sveta.
30. Faberžeova jaja su luksuzni umetnički predmeti stvoreni za ruske careve Aleksandra III i Nikolaja II. U pitanju su jaja, bogato ukrašena dragim kamenjem i zlatom, koja su bila simbol carske moći i bogatstva, a danas se smatraju nekima od najvrednijih umetničkih dela na svetu.
31. Moskva je jedan od najskupljih gradova na svetu za život.
32. Hram Svetog Vasilija Blaženog na Crvenom trgu u Moskvi izgrađen je između 1555. i 1561. godine po nalogu cara Ivana Groznog. Sa devet crkava koje su povezane unutar jedne strukture, svaka sa svojom kupolom različitih oblika i boja, ovo zdanje je jedna od najprepoznatljivijih građevina na svetu. Legenda kaže da je Ivan Grozni oslepeo arhitekte kako bi osigurao da nikada više ne stvore tako veličanstveno delo.
33. Matrijoške, poznate i kao babuške, tradicionalne su ruske drvene lutke koje se slažu jedna unutar druge, simbolizujući slojeve ruske kulture, tradicije i porodice. Često prikazuju žene u tradicionalnoj ruskoj nošnji, ali mogu predstavljati i različite likove, istorijske figure ili čak životinje.
34. Ruska književnost je dala svetu neke od najvećih pisaca, među kojima su Fjodor Dostojevski, Lav Tolstoj, Aleksandar Puškin, Anton Čehov i Ivan Turgenjev. Njihova dela su prepoznata kao vrhunska dostignuća svetske književnosti.
35. Rusi su među najvećim čitaocima na svetu, a prema istraživanjima, oko 60% stanovništva redovno čita knjige. U mnogim domovima postoji običaj redovnog čitanja, a književni festivali i sajmovi knjiga su veoma popularni u zemlji.
36. Vodka na ruskom jeziku znači „mala voda“.
37. Rusi vole čaj, iako mnogi misle da je vodka nacionalno piće, čaj je zapravo omiljeni svakodnevni napitak.
38. Ruska zima je legendarna i često se kaže da je ona najveći saveznik Rusije u ratovima. Napoleonova vojska je pretrpela veliki poraz 1812. godine zbog strašnih zimskih uslova, a isto se desilo i Hitlerovim trupama tokom invazije na Sovjetski Savez u Drugom svetskom ratu. Temperature zimi mogu pasti i ispod -40°C u mnogim delovima zemlje.
39. Rusija ima jedne od najhladnijih naseljenih mesta na svetu, poput Ojmjakona, gde temperatura nekad pada čak ispod -60°C.
40. Ruska vojska je prva ušla u Berlin tokom Drugog svetskog rata. Sovjetska Crvena armija predvodila je Bitku za Berlin u aprilu i maju 1945. godine, čime je efektivno okončala rat u Evropi. Nakon pobede postavili su crvenu zastavu na Rajhstag, što je postalo jedan od simbola konačne pobede nad nacizmom.
41. Rusija je jedna od najvećih svetskih izvoznika dijamanata, a Jakutija (Saha) u Sibiru je jedan od najbogatijih rudarskih regiona za dijamante.
42. Rusija ima najviše drveća na svetu, sa procenjenim brojem od 640 milijardi stabala, što je više od bilo koje druge zemlje.
43. Grad Sankt Peterburg svake godine doživljava fenomen poznat kao „bele noći“, kada sunce jedva zalazi i dani traju gotovo 24 sata. Ovaj fenomen se dešava zbog severne geografske širine grada.
44. Ruski Zakon o pčelarstvu, koji datira još iz vremena Petra Velikog, propisuje prava i obaveze vlasnika pčela, a pčelarstvo i dalje ima dugu tradiciju širom Rusije.
45. Hokej na ledu je jedan od najpopularnijih sportova u Rusiji, a ruska hokejaška reprezentacija se smatra jednom od najuspešnijih u istoriji. Sovjetska reprezentacija dominirala je na međunarodnoj sceni tokom 70-ih i 80-ih prošlog veka, a Rusija nastavlja tu tradiciju.
46. Ruski umetnički klizači dominiraju međunarodnim takmičenjima decenijama. Legendarni klizači kao što su Irina Rodnina, Jevgenij Pljuščenko i Alina Zagitova osvajali su zlatne medalje na Olimpijskim igrama i Svetskim prvenstvima, postavši ikone ovog sporta.
47. Boršč je jedno od najpoznatijih tradicionalnih ruskih jela. Gusta supa u kojoj je dominantna cvekla često se služi sa pavlakom i prepoznatljivog je slatko-kiselog ukusa.
48. Ruske bajke su duboko ukorenjene u slovenskoj tradiciji i poznate su po bogatstvu simbola i likova, poput Babe Jage, odnosno Baba Roge, zle veštice i Ivnana Carevića, hrabrog junaka.
49. Jež u magli, kratki animirani film iz 1975. godine, smatra se jednim od najlepših animiranih filmova na svetu. Stekao kultni status zbog svoje umetničke animacije i filozofskih tema kojima se bavi.
50. Rusija je dom najdublje bušotine na svetu – Kolska superduboka bušotina, koja je prodrla više od 12 kilometara u Zemljinu koru. Naučni projekat, započet u sovjetsko doba, imao je za cilj da istraži najdublje slojeve Zemljine kore, a naučnici su otkrili brojne geološke i minerološke tajne. Iako je bušenje zaustavljeno 1989. godine, bušotina ostaje fascinantno dostignuće koje pokazuje koliko smo daleko u mogućnosti da istražimo planetu.