Jedan od kontinenata je i Južna Amerika, koja je po površini na visokom, četvrtom mestu među svim kontinentima. Zauzima površinu nešto veću od 17,8 miliona kvadratnih kilometara i čini je teritorija 12 država.

Na južnoj hemisferi se nalazi veći deo površine ovog kontinenta, specifičnog po tome što ekvator prolazi kroz njegovu teritoriju. Praktično govoreći, na potezu između dva okeana, Atlantskog i Tihog se nalazi Južna Amerika.
Svi oni koji su nekada želeli da plove iz jednog okeana u drugi, morali su da prođu pored rta Horn i kroz Magelanov moreuz. Nakon što je izgrađen Panamski kanal, sve je to značajno pojednostavljeno.
Ognjena zemlja
U okviru arhipelaga Ognjena zemlja nalazi se i najjužnija tačka Južne Amerike. Na španskom se Ognjena zemlja naziva Isla Grande de Tierra del Fuego i zauzima površinu od oko 73,7 hiljada kvadratnih kilometara.
Više od polovine ukupne površine arhipelaga čini Veliko ostrvo Ognjene zemlje. Jedno od ostrva koje je deo Ognjene zemlje je i rt Horn (šp. Cabo de Hornos). Upravo je taj rt poznat i kao najjužniji rt Južne Amerike.
Iako Čile i Argentina polažu pravo na teritoriju Ognjene zemlje, za rt Horn Čile je nadležan. Uopšteno, zapadni deo Ognjene zemlje je pod kontrolom Čilea, dok je istočni deo argentinski.
Smatra se da su još oko osam hiljada godina pre Hrista ljudi naseljavali područje Ognjene zemlje.
Najjužnija tačka Južne Amerike
Kao deo arhipelaga Ognjena zemlja, rt Horn (engl. Cape Horn) se smatra najjužnijom tačkom ovog kontinenta.
Naziv duguje istoimenom gradu u Holandiji. Zapravo su Jakob le Mer i Vilem Shauten, istraživači iz Holandije, bili ti koji se smatraju zaslužnim za otkriće ovog rta. Sada već daleke 1616. godine su njih dvojica ploveći tim područjem uočili ovaj rt i nazvali ga po gradu Hornu, u kome je Shauten i rođen.
Zanimljivo je pomenuti i to da postoji svojevrsna „teorija zavere“. Prema njoj, rt Horn je zapravo otkrio Frensis Drejk iz Velike Britanije i to decenijama pre holandskih moreplovaca. Po njemu je nazvan i Drejkov prolaz. Međutim, prema toj teoriji, nadležni u Britaniji su, iz nepoznatog razloga, zabranili da se ta vest objavi.
Rt Horn Čile
Na mestu na kome se susreću vode dva okeana, Tihog i Atlantskog nalazi se rt Horn, najjužnija tačka Južne Amerike.
Razlog zbog koga se područje oko ovog rta smatra najopasnijim za plovidbu nije samo činjenica da se nedaleko od rta Horn nalazi granica između dva poznata okeana, nego i talasi. Njihova visina može biti čak i do nekoliko desetina metara. Zapravo je u pitanju područje poznato po izuzetno jakim vetrovima na otvorenom moru, što značajno može uticati na plovdbu.
Ipak, to nije sprečavalo mnoge hrabre moreplovce da prođu tim putem. Istini za volju, mnogi su tu i okončali svoje živote, ali bilo je svakako i onih koji su se sa takvih ekspedicija vratili i mogli da svedoče o ovom rtu. U spomen na sve hrabre, stradale moreplovce, 1992. godine je na rtu Horn postavljen spomenik u obliku albatrosa, koji leti.
Kada je prokopan Panamski kanal, plovni put oko rta Horn značajno gubi na važnosti.