Retko koja zemlja na svetu se može pohvaliti tako bogatom istorijom i kulturnim nasleđem kakvo ima Grčka. Tragovi prošlosti u celoj zemlji vidljivi su na svakom kroaku. Stargogrčka umetnost, arhitektura i demokratija dali su neverovatan doprinos civilizaciji i ostavili su neizbrisiv pečat u svetskoj istoriji. Od drevnih građevina do savremenih turističkih atrakcija, Grčka privlači milione posetilaca svake godine.

Antička mitologija i filozofija oblikovale su način razmišljanja mnogih naroda. Veliki mislioci, književnici i naučnici koji su potekli iz Drevne Grčke postavili su temelje modernih nauka, umetnosti i politike. Njihovi spisi i ideje i dalje se proučavaju i služe kao inspiracija širom sveta.
Pored intelektualnog nasleđa, Grčka je poznata i po prepoznatljivoj kuhinji, muzici i običajima. Tradicionalna jela, živopisni festivali i gostoprimstvo čine je privlačnom destinacijom za sve koji žele da iskuse autentičnu atmosferu i duh ovog podneblja.
Bez obzira na to da li je reč o bogatoj istoriji, impresivnim spomenicima, predivnim pejzažima ili jedinstvenoj kulturi, Grčka zauzima posebno mesto u svetskoj baštini.
Istorijsko nasleđe i znamenitosti Grčke
Dom nekih od najimpresivnijih građevina i arheoloških nalazišta na svetu, Grčka na svakom koraku krije neku atrakciju. Njena istorija proteže se hiljadama godina unazad, a mnogi spomenici i arheološki lokaliteti širom zemlje svedoče o moći i uticaju koji je Grčka imala kroz vekove.
Jedan od najslavnijih simbola Grčke svakako je Akropolj, impresivan kompleks drevnih hramova smešten na uzvišenju iznad Atine. Građevina, koja je nekada predstavljala centar duhovnog i političkog života, i danas izaziva divljenje svojom veličinom i arhitektonskom preciznošću.
Pored Akropolja, širom Grčke mogu se pronaći ostaci antičkih gradova, amfiteatara i hramova. Svaki od njih priča priču o slavnoj prošlosti, epskim bitkama i usponima i padovima Antičkih Grka.
Filozofija i nauka
Mnogi temelji savremene filozofije i nauke potiču iz Grčke. Veliki mislioci, kao što su Aristotel, Platon i Sokrat, postavili su osnove logike, etike i politike, a njihova učenja i danas se izučavaju širom sveta.
Matematika i astronomija takođe su doživele procvat zahvaljujući učenjacima iz Antičke Grčke. Pitagora, poznat po svom matematičkom teoremu, i Arhimed, koji je dao ogroman doprinos fizici i inženjerstvu, samo su neki od umova koji su oblikovali naučni svet.
Pored toga, medicina je u Drevnoj Grčkoj bila izuzetno razvijena. Hipokrat, koji se smatra ocem moderne medicine, postavio je temelje medicinske etike i pristupa lečenju koji se koristi i danas. Njegova zakletva i dalje predstavlja osnovu medicinske profesije. Ne treba zabraviti ni Herodota, koji se smatra Ocem istorije.
Kultura i umetnost
Starogrčka umetnost ostavila je neizbrisiv trag u svetskoj kulturnoj baštini. Od skulptura i fresaka do epske književnosti, antički umetnici i pisci oblikovali su razvoj različitih umetničkih pravaca.
Poznate tragedije i komedije, koje su nastale u ovom regionu, i dalje se izvode širom sveta. Sofokle, Euripid i Aristofan napisali su dela koja su postavila standarde za dramsku književnost, a njihovi komadi su i danas aktuelni.
Pored književnosti, Grčka je poznata i po muzici i narodnim igrama. Tradicionalne igre, uz pratnju čuvenog buzukija, predstavljaju važan deo grčkog kulturnog identiteta i izvode se tokom festivala i svečanosti.
Grčka kuhinja i tradicija
Bez sumnje, grčka kuhinja jedna je od najpoznatijih na svetu, zahvaljujući bogatstvu ukusa i raznovrsnosti jela. Recepti, zasnovani na mediteranskim sastojcima, spoj su jednostavnosti i izvrsnog ukusa.
Masline, feta, riba, morski plodovi i maslinovo ulje samo su neki od osnovnih sastojaka koji dominiraju u tradicionalnim grčkim jelima. Jedan od najpoznatijih specijaliteta je grčka musaka, uz neizostavnu grčku salatu i giros, naravno. A tek grčki slatkiši…
Osim po hrani, Grčka je poznata i po živopisnim festivalima i običajima. Karnevali, panijiri i druge proslave čine Grčku posebnom. Tim pre što svaki region ima neke jedinstvene običaje, koji su očuvani do današnjih dana.