100 zanimljivosti o Beogradu

Podeli

1. Prvi put je slovenski naziv Beligrad, od koga i potiče današnji naziv Beograda zabeležen još u drugoj polovini devetog veka. Tačnije 878. godine. U pismu tadašnjem bugarskom caru Borisu je rimski papa Jovan VIII pomenuo grad takvog naziva.

Beograd, zanimljivosti o beogradu, top 10 zanimljivosti beograda
B. Blažević

2. Od keltskog naziva je nastao rimski Singidunum.

3. Mnogi narodi su Beograd nazivali drugačije. Recimo, latinizovani naziv je bio Alba Greca, dok se u Srpskom riječniku, koji je 1818. godine objavio Vuk Stefanović Karadžić, pominje kao Bijograd.

4. Površina Beograda u užem gradskom području je nešto manja od 390 kvadratnih kilometara.

5. Od svih gradova na Dunavu, po ukupnom broju stanovnika, Beograd se nalazi na trećem mestu.

6. Beograd se nalazi na 116,75 metara nadmorske visine.

7. Nedaleko od Palate Albanija, na početku centralne šetališne zone je 1938. godine zabeleženo neverovatno značajno otkriće. Smatra se da je skelet neandrtalca, koji je tada otkriven zapravo naš predak koji je stradao tokom borbe sa mamutom. Podsećanja radi, neandrtalci su naseljavali Stari kontinent, ali i deo azijskog u periodu od pre otprilike 400 do 40 hiljada godina.

8. U blizini teritorije današnjeg grada cvetala je Vinčanska kultura u doba ranog neolita.

9. Deo Srema je Beograd postao 1284. godine. Budući da je vladao Kraljevinom Donji Srem, to se kralj Stefan Dragutin Nemanjić pominje i kao prvi koji je vladao Beogradom.

10. Despot Stefan Lazarević proglašava za svoju prestonicu Beograd 1405. godine.

11. U Beogradu je tokom perioda turske vladavine živelo većinsko muslimansko stanovništvo.

12. U doba osmanske vladavine je na mestu na kome se danas nalazi Dom narodne skupštine postojala Batal džamija. Pored toga što je bila najveća među beogradskim džamijama, često se pominjala i kao najlepša među islamskim bogomoljama toga doba u gradu. Čak su je pojedini putopisci tog vremena poredili sa velelepnom Aja Sofijom u današnjem Istanbulu.

13. Čak 273 džamije i mesdžide (islamske bogomolje u tadašnjim mahalama) je postojalo u Beogradu u doba kada je njime vladalo Osmansko carstvo.

14.  U doba Kneževine Srbije Kragujevac je bio glavni grad, dok je Beograd bio prestonica.

15. U periodu između 1929. i 1945. godine je u Beogradu postojao Kalmički dom. Bio je to zapravo Kalmički budistički hram, koji su izgradili Kalmici, narod koji je živeo na području Autonomne Republike Kalmikije. Smatra se da je Kalmički dom bio jedan od prvih budističkih hramova na evropskom tlu. Nalazio se najpre u broju 47 ulice Vojislava Ilića, da bi nakon dve godine bio premešten u Metohijsku ulicu i na kraju u današnju Budvansku ulicu na Zvezdari, koja je u to doba nosila naziv Budistička ulica.

16. Iako je danas jedna od beogradskih opština, Zemun je u jednom istorijskom periodu bio i deo teritorije tadašnje Nezavisne države Hrvatske.

Zemun zanimljivosti, Beograd zanimljivosti, 100 zanimljivosti beograda
B. Blažević

17. Tokom Drugog svetskog rata je u Beogradu postojao i Jevrejski logor Zemun. Nacistički logor koji je poznat i pod nazivom Sajmište.

18. Na području cele zemlje, najveći nacistički logor je postojao u Beogradu. Bio je to logor na Banjici, koji je funkcionisao u periodu između 1941. do 1944. godine.

19. Gradnja Novog Beograda počela je 1951. godine. Taj deo grada bio je poznat i pod nazivom Velika spavaonica.

20. Poslednja epidemija velikih boginja na evropskom tlu zbila se 1972. godine u tadašnjoj Jugoslaviji, a Beograd je bio i centar te epidemije.

21. Ukupno je 17 opština na teritoriji Grada Beograda.

22. U beogradskoj Prizrenskoj ulici neka od maestralnih dela je napisao i jedini srpski nobelovac, Ivo Andrić. Kasnije je živeo u stanu na Andrićevom vencu u Beogradu, u kome se danas nalazi muzej njemu posvećen.

23. Sa mnogim gradovima širom sveta je Beograd pobratimljen. Ljubljana, Tel Aviv, Krf i Banja Luka, te Lahor, Čikago i Skoplje, samo su neki od njih.

24. Najveći park u Beogradu je Kalemegdan, koji se nalazi u centru grada i kojim dominira Beogradska tvrđava.

25. Najstariji „stanovnik“ grada je Muja, američki aligator , koji je 12. septembra sada već daleke 1937. godine postao stanovnik Beogradskog zoološkog vrta. Muja takođe važi i za najstarijeg američkog aligatora na celom svetu.

26. I mada se zna da je izgrađen od strane Austrijanaca, bunar u okviru Beogradske tvrđave i dalje nosi naziv Rimski bunar.

27. Na području Beogradske tvrđave nalaze se dve Svetinje. U pitanju su Bogorodičina crkva Ružica i crkva Svete Petke.

28. Iako postoji ukupno pet kula, Sahat kula je jedna od najpoznatijih u okviru Beogradske tvrđave. Nalazi se na području Gornjeg grada tvrđave, nedaleko od spomenika Pobedniku.

beograd, kalamegdan, zanimljivosti, pobednik
B. Blažević
29. Prilikom obeležavanja hiljadu godina od kada su se Mađari doselili na područje Panonije, na četiri tačke, koje su bile najudaljenije u okviru tadašnjeg Austrougarskog carstva, izgrađene su kule. Upravo zato su nazivane i Milenijumskim kulama. Jedna od njih je i Kula Gardoš ili Kula Sibinjanin Janka, kako se još naziva, koja je simbol Zemuna.

30. Beograd je domaćin Međunarodnog filmskog festivala. Prvi FEST je u glavnom gradu Srbije održan 1971. godine.

31. Pre nego što je preseljen u Kapetan-Mišino zdanje 1863. godine, Beogradski licej je funkcionisao u Konaku kneginje Ljubice, nedaleko od Saborne crkve.

32. U zgradi Osiguravajućeg društva Rosija-Fonsier, poznatoj i kao Palata Rusija, 14. januara 1908. godine je svečano otvoren hotel Moskva u Beogradu. U to doba je ova palata bila i najveća građevina u privatnom vlasništvu ne samo u Beogradu, nego i u čitavoj Kraljevini Srbiji.

33. Počev od 22. jula 1954. godine je Hajle Selasije počasni građanin Beograda. Hajle Selasije Prvi bio je ujedno i poslednji car današnje Savezne Demokratske Republike Etiopije.

34. Po ugledu na glavnu crkvu manastira Gračanica građena je i crkva Svetog Marka u Beogradu. Osim po izuzetno bogatoj zbirci ikona, koje su izrađivane u Srbiji tokom 18. i 19. veka, crkva posvećena Svetom apostolu i jevanđelisti Marku poznata je i kao večno počivalište srpskog cara Dušana Silnog.

35. Zgrada Narodne biblioteke Srbije se na Vračarskom platou, nedaleko od Hrama Svetog Save nalazi od 06. aprila 1973. godine, budući da je prvobitna biblioteka i značajan deo njenog fonda uništen tokom Drugog svetskog rata.

36. U doba kada je građena (od 1969. do 1974. godine) Palata Beograd ili jednostavno Beograđanka, bila je i najviša gradska građevina. Ima 24 sprata i dostiže visinu od 101 metra.

37. Za potrebe postavljanja Spomenika Neznanom junaku na Avali, srpski kralj Aleksandar Karađorđević 1934. godine izdaje naredbu da se čitavo područje minira, kojom prilikom su uništeni ostaci srednjevekovnog grada Žrnova.

38. Beograd je domaćin i međunarodnog festivala klasične muzike. Prvi BEMUS (Beogradske muzičke svečanosti) je održan 1969. godine.

39. Srpska akademija nauka i umetnosti – SANU je osnovana dana 19. novembra 1841. godine. Najpre je to bila Kraljevska srpska akademija, pa Srpska kraljevska akademija i Srpska akademija nauka, da bi današnji naziv dobila 1960. godine. Kralj Milan Obrenović bio je zadužen za izbor prvih akademika, budući da je tako bilo određeno Kraljevskim ukazom o osnivanju.

40. Najstarija beogradska kafana je Znak pitanja i nalazi se prekoputa Saborne crkve, u ulici Kralja Petra.

41. Na mestu na kome se danas nalazi zdanje Jugoslovenskog dramskog pozorišta, u ulici Kralja Milana, nekada je postojao Drveni manjež. Zapravo su u doba postojanja Kneževine Srbije taj manjež koristili pripadnici Kraljevskog konjičkog eskadrona, a kasnije je tu funkcionisalo i pozorište. Prvobitno zdanje je podignuto 1947. godine i ono je stradalo tokom požara 1997. godine. Današnje zdanje je na istom mestu niklo šest godina docnije.

Beograd, Kalamegdan, zanimljivosti, pogled na Dunav i Savu, glavni grad Beograd
B. Blažević

42. U beogradskoj Kuli Nebojša, u okviru Donjeg grada Beogradske tvrđave bio je, pored ostalih utamničen i grčki revolucionar Riga od Fere.

43. Na području Ade Ciganlije, nedaleko od samog jezera nalazi se počev od 2011. godine i Park nauke.

44. Današnja Delijska česma, koja je jedno od obeležja Knez Mihailove ulice treća je po redu i podignuta je 1987. godine. Pre toga je na istom mestu postojala česma i to u periodu od 1843. do 1889. godine, dok je druga izgrađena 1913. godine.

45. U Topčideru se nalazio dvorski kompleks u doba vladavine kneza Miloša Obrenovića.

46. Knez Mihailo Obrenović zaslužan je za gradnju zdanja Narodnog pozorišta u Beogradu. U temelje nacionalnog teatra ugrađeni su i delovi nekadašnje Stambol kapije, koja se ranije nalazila na potezu prema spomeniku knezu Mihailu na današnjem Trgu Republike.

47. Sve do 1872. godine je čuvena boemska četvrt grada, odnosno ulica u kojoj se nalazi Skadarlija, nosila posve drugačiji naziv. Ciganska mala je prvobitni naziv Skadarske ulice u Beogradu.

48. Po površini na drugom mestu u pravoslavnom svetu nalazi se Hram Svetog Save na Vračaru u Beograda. U isto vreme, to je površinski treća najveća svetinja na svetskom nivou. Prethode joj Hram Hrista Spasitelja u Moskvi i Hram Spasa naroda u Bukureštu.

49. Za postavljanje spomenika Pobedniku na Beogradskoj tvrđavi zaslužan je Konstantin Kumanudis, tada gradonačelnik Beograda, koji je konačno odobrio postavljanje spomenika koji prikazuje golog muškarca, a nad čime se vascela beogradska varoš toga doba ranije zgražavala. Zato je određeno vreme spomenik, koji je prenerazio mnoge Beograđane toga doba, bio u depou muzeja, da bi Kumanudis doneo odluku da bude postavljen tada na kraju grada. Danas je Pobednik simbol Beograda.

50. Jedna od kula u okviru Beogradske tvrđave je i Jakšićeva kula. U njenom podnožju nalazi se Kosturnica branilaca Beograda, koja čuva posmrtne ostatke stradalih hrabrih srpskih ratnika koji su tokom Velikog rata uzeli učešće u odbrani grada.

51. Pećina poznata kao Tašmajdanska šalitra nalazi se ispod Tašmajdanskog parka i njena procenjena starost je čak 13 miliona godina.

52. Od kamenja koje je dopremljeno sa Kajmakčalana u Beogradu je napravljen spomennik u obliku osmatračnice Vrhovne komande srpske vojske tokom Bitke na Kajmakčalanu.

53. Iako Beograd danas ima mnoštvo semafora, prvi je postavljen na mestu, na kome su se ukrštale današnje ulice Bulevar kralja Aleksandra, Kneza Miloša i Takovska i to 04. novembra 1939. godine.

54. U crkvi Ružica u okviru Beogradske tvrđave nalazi se luster, koji se smatra jedinstvenim, budući da je izrađen od neobičnog materijala. Kako je Bogorodičina crkva Ružica u drugoj polovini 19. veka bila vojna crkva, to su od municije i metkova tada vojnici izradili ovaj neobični luster.

55. Početkom 70-ih godina prošloga veka je tada saobraćajni milicioner po imenu Jovan Bulj bio jedna od beogradskih atrakcija, slobodno se može reći. U istoriji glavnog grada ostao je upamćen kao čovek koji je regulisao saobraćaj uglavnom na Terazijama, izvodeći gotovo umetničke pokrete.

56. Iako se danas zna da je to bio Vlada Vasiljević, inače poznat kao Vasa Ključ i Vasa Opel, tada je jednostavno bio poznat kao Beogradski fantom. Beogradski mangup i heroj je tih sedamdesetih godina prošloga veka „pozajmio“ Porsche 911 f Targa bele boje i pravio spektakl beogradskim ulicama, izazivajući tadašnju miliciju i zabavljajući stanovnike Beograda. Koliko je njegova vožnja bila zanimljiva tadašnjim Beograđanima jasno pokazuje i to da su sa nestrpljenjem čekali da padne mrak, kako bi videli Beogradskog fantoma. Iako je uspešno odolevao mliciji, kako to obično biva, identitet beogradskog noćnog heroja otkriven je zahvaljujući anonimnoj prijavi.

57. Nad Beogradom, ali i drugim gradovima Srbije je 16. oktobra 1929. godine preleteo dirižabl nazvan Grof Cepelin.

58. Na mestu na kome se danas nalazi tunel prema Dunavskom keju kod Sportskog centra 25. maj su vojnici pod komandom majora Dragutina Gavrilovića najpre čuli čuveni majorev govor, a zatim su krenuli u poslednji juriš tokom odbrane grada 1915. godine.

59. I mada je to danas čuveni „Krug dvojke“, Dorćol je nekada sve bio samo ne elitno beogradsko naselje. Osim plaža na obali Dunava, tu se nalazilo i romsko naselje koje je važilo za nehigijensko. Bila je tu i električna centrala, a nedaleko od nje đubrište i obilje bara. Tih 20-ih godina prošloga veka je taj deo grada bio poznat kao Pištolj-mala, u kojoj su bile mahom udžerice i generalno, stare kuće.

60. U ulici Cara Dušana broj 10 nalazi se zdanje koje se smatra najstarijom kućom u Beogradu i danas je okarakterisano kao Spomenik kulture. Zgrada je građena u periodu između 1724. i 1727. godine.

61. Diskoteka kod Laze Šećera otvorena je 1967. godine. Bila je to ne samo prva diskoteka u gradu, nego i na području čitavog Balkana. Nalazila se u Svetogorskoj ulici broj 17, u podrumu kuće Jevrema Grujića.

62. Odmah pored najstarije kafane u Beogradu, u ulici Kralja Petra otvorena je 30. aprila 1830. godine i prva apoteka u Beogradu. Na osnovu ukaza kneza Miloša otvorio ju je zemunski apotekar Matej Ivanović.

63. Jedna od prvih picerija u Beogradu nosila je naziv Atina. Otvorena je na beogradskim Terazijama 1981. godine.

Beograd, zanimljivosti grada, top 10 BEOGRAD
B. Blažević

64. Jedan od prvih restorana takozvane brze hrane u Beorgadu nalazio se u Balkanskoj ulici, nedaleko od hotela Moskva. Mnogi Beograđani još uvek pamte fenomenalan ukus pljeskavica kod „Leskovčanina“.

65. Na uglu Kameničke i ulice Kraljice Natalije nalazila se kafana Zlatna moruna, koja je u istoriji glavnog grada upamćena i kao mesto na kome su se tada sastajali revolucionari „Mlade Bosne“.

66. Nekada su na Vračaru postojali vinogradi, bašte i obilje zelenila. Međutim, sa povećanjem broja stanovnika javila se potreba i za gradnjom pijaca, pa nastaje Kalenića guvno, kasnije i jedna od najpoznatijih gradskih pijaca, što je i danas. Zemljište je gradu darovao Vlajko Kalenić, po zanimanju obućar, a pijaca je izgrađena 1926. godine.

67. Na imanju Matije Bana i u njegovoj okolini nastalo je Banovo brdo, koje je nazivano i Banovac.

68. Na području današnjeg Košutnjaka je polovinom 19. veka funkcionisalo lovište. Da je tu obitavalo 35 košuta i 13 jelena svedoči zapis iz 1849. godine. Kao dvorsko lovište dinastije Obrenović je Košutnjak funkcionisao sve do ubistva kralja Aleksandra 1903. godine.

69. Pred početak Velikog rata je na Košutnjaku otvorena i prva skijaška skakaonica visine 40 metara u Beogradu.

70. Na Košutnjaku je ubijen i srpski knez Mihailo Obrenović 29. maja 1868. godine. Na mestu na kome je izvršen atentat na srpskog kneza danas postoji spomen obeležje.

71. Prvi drumski most u Beogradu otvoren je dana 16. decembra 1934. godine. Nazvan je Most kralja Aleksandra i povezivao je beogradsku varoš sa Zemunom.

72. Beograd ima ukupno 10 mostova – 2 preko Dunava i osam savskih.

73. Najstariji most u Beogradu je Stari železnički most. Izgrađen je u drugoj polovini 19. veka, odnosno 1884. godine. Dva puta je miniran, tokom oba rata, a njegova sudbina danas je neizvesna.

74. Kao znak zahvalnosti čuvenom prijatelju Srba je 1931. godine u Topčideru postavljen spomenik Arčibaldu Rajsu, švajcarskom forenzičaru.

75. Prva telegrafska linija uspostavljena je između gradova Beograd i Aleksinac, sada već davne 1855. godine.

Zanimljivosti o beogradu, beograd top 5
B. Blažević

76. Pančevački most je prvi beogradski most preko reke Dunav. Današnji izgled dobija nakon rekonstrukcije 1966. godine, a u saobraćaj je pušten 10. novembra 1935. godine, kada je nosio naziv Most Njegovog veličanstva kralja Petra.

77. U zdanju u kome se danas nalazi Vukov i Dositejev muzej, u Gospodar Jevremovoj broj 21 je ranije funkcionisao Dositejev Licej.

78. Danas je spomenik knezu Mihailu na beogradskom Trgu Republike poznato sastajalište Beograđana, koje se žargonski naziva „Kod konja“. Zanimljivo je da je polovinom 19. veka tu postojala kafana Dardaneli, koja je bila stecište boema i umetnika, a prema tadašnjem žargonu nazivana je „Kod konjske zadnjice“.

79. Kako joj i sam naziv kaže, današnja beogradska opština Palilula bila je područje na kome su se „palile lule“. Zapravo su turski osvajači glavnog grada uveli zabranu pušenja, jer je postojao strah od požara. Zato su ljubitelji duvanskog dima, koji su želeli da uživaju u toj svojoj strasti bili prinuđeni da odlaze van grada. Jedno od mesta koje su često posećivali bilo je i područje današnje Palilule. Ipak, koliko god bilo logično to tumačenje porekla naziva, postoji još jedno… U pećima koje su, zbog specifičnog oblika koji je nalikovao luli, bile jednostavno tako nazivane, grnčari koji su u tom delu grada živeli su pekli svoje rukotvorine, pa se poreklo naziva današnje beogradske opštine Palilula dovodi u vezu i sa time.

80. Budući da je Karađorđe sa svojim ustanicima uspeo da oslobodi Beograd prvi put od turske vlasti 1806. godine nakon što je krenuo sa područja današnje opštine Voždovac, to i ona nosi naziv po srpskom voždu.

81. U selu Kumodraž, koje teritorijalno pripada opštini Voždovac, rođen je vojvoda Stepa Stepanović.

82. U porti Saborne crkve u Beogradu nalaze se grobnice Vuka Stefanovića Karadžića i Dositeja Obradovića.

83. Iako je u doba komunističke vladavine bila prekinuta, Spasovdanska litija je jedan od simbola grada. Interesantan je podatak da je praznik Vaznesenja Hristovog, odnosno Spasovdan kao slava Grada Beograda ustanovljen još u vreme kada je Beograd bio prestoni grad srpske despotovine, na čijem čelu je bio despot Stefan Lazarević, 1403. godine.

84. Iz Vaznesenjske crkve u Beogradu na praznik Spasovdan, koji je i slava Grada Beograda, polazi litija.

85. Knez Miloš Obrenović i njegov sin, knez Mihailo Obrenović sahranjeni su u Sabornoj crkvi u Beogradu.

86. Preteča Savremenog muzeja u Beogradu bio je Muzej kneza Pavla Karađorđevića, koji je osnovan 1929. godine.

87. Prvi aerodrom u Beogradu otvoren je na Banjici 1910. godine. Nalazio se na mestu, na kome su vežbali vojnici.

88. Beogradska mumija je telo muškarca imena Nesmin, što se slobodno prevodi kao onaj koji pripada bogu Minu, budući da je istraživanjima ustanovljeno da je on u Drevnom Egiptu bio sveštenik u hramu koji je tom bogu bio posvećen. Srpski advokat Pavle Rađički je Narodnom muzeju u Beogradu poklonio staroegipatsku mumiju, koja je poznata kao Beogradska mumija. Sa vremena na vreme se organizuju posete ovom zanimljivom muzejskom eksponatu.

89. Staro beogradsko groblje nalazilo se na području današnjeg parka Tašmajdan.

90. Na području između beogradskog trga Slavija, te ulica Bulevar oslobođenja, Beogradske i Njegoševe, odnosno Kursuline i Krušedolske nalazilo se imanje Fransisa Makenzija, Škota poreklom. Ipak, zbog greške o tome kog je bio porekla, taj deo grada nosio je naziv Englezovac.

91. Na području Čubure, koja se nalazi na teritoriji današnje beogradske opštine Vračar nekada je proticao Čuburski potok.

92. Bogati trgovac cincarskog porekla, koji je živeo u tom delu Zemuna je tokom 18. veka iskopao bunar. Ime tog čoveka bilo je Teodor Apostolović, a bio je poznat po nadimku Toša. Kasnije je Toša otvorio kafanu koju je nazvao jednostavno – Tošin bunar. Smatra se da je današnja ulica naziv dobila upravo po njegovoj kafani.

93. U Zemunu je 12. oktobra 1789. godine rođen i Dimitrije Davidović, koji je zaslužan za izradu Sretenjskog ustava, inače prvog Ustava Srbije iz 1835. godine.

94. Kuća Mihaila Petrovića, čuvenog matematičara, poznatog kao Mika Alas nalazi se na Kosančićevom vencu u Beogradu.

95. Na samom početku Knez Mihailove ulice u Beogradu nalazi se spomen ploča – Ćošak Radivoja Koraća, čuvenog košarkaša. Upravo na tom mestu se čuveni Žućko često sastajao sa svojim prijateljima.

96. Prva knjigovezačka i knjižarska radnja u Beogradu je otvorena 1827. godine. Otvorio ju je Gligorije Vozarević nedaleko od prve beogradske kafane, a nadomak Saborne crkve u Beogradu.

97. Branko Pešić ostao je upamćen kao najbolji gradonačelnik Beograda iz ugla stanovnika glavnog grada. Pored toga što je ostavio značajan trag u istoriji glavnog grada, tadašnji Beograđani su svedočili da mu nije bilo strano da svoje sugrađane poveze automobilom na putu do posla ili kuće u Zemunu. Zapravo je bio izuzetno požrtvovan i do njega su svi građani mogli da dođu u bilo koje doba dana i noći, a Branko Pešić je činio sve ne bi li Beograd besprekorno funkcionisao u svakom smislu. Osim mosta Gazela i Mostarske petlje, u vreme kada je bio gradonačelnik, Beograd je postao bogatiji i za mnoge sportske hale, a dobio je i tada najvišu građevinu – palatu Beograd, čuvenu Beograđanku.

98. U ulici Maršala Birjuzova broj 19 nalazi se Beogradska sinagoga. U celoj Srbiji je to jedina jevrejska svetinja koja je i dalje aktivna.

99. Tada profesor prirodnih nauka na Liceju u Beogradu, Josif Pančić zaslužan je za to što je grad dobio Botaničku baštu. Smatrajući da će to biti od koristi studentima, napravio je prvu takvu baštu 1853. godine, koja se nalazila u dvorištu samog Liceja. Nakon više od dve decenije, 1874. godine je Ministarstvo prosvete i crkvenih poslova tadašnje Kneževine Srbije donelo odluku, a na osnovu Pančićevog predloga, da bude izgrađena Srpska kraljevska botanička bašta, koja je ujedno i najstarija u celoj zemlji.

100. Čuveni pisac Momo Kapor, inače rođeni Sarajlija, bio je i ostao jedan od onih ljudi koji je upoznao dušu Beograda i koji je ostavio neke od izuzetno interesantnih opažanja i o Beogradu i o Beograđanima. Između ostalog, zapisao je i sledeće:

Beograd nije sav u Beogradu. Mnogo veći deo Beograda je u čežnji za Beogradom, koja ga čini lepšim nego što, ustvari jeste. Beograd je u beogradskim kafanama po svetu, u kojima se skupljaju „naši“...

Podeli

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *