U samom srcu Balkanskog poluostrva nalazi se Republika Srbija. Osim sa Rumunijom, Mađarskom i Bugarskom, Srbija se graniči i sa teritorijom Republike Severne Makedonije i Republike Albanije, ali i sa teritorijom Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Crne Gore.
Republika Srbija zauzima teritoriju površine nešto manje od 88.500 km² i u njoj živi nešto više od 8,23 miliona stanovnika, prema rezultatima popisa stanovništva iz 2022. godine.
1. Polovinom desetog veka je prvi put u vizantijskim spisima pomenuta Srbija, ali najpre u obliku Servlija, čime je označavana zemlja u kojoj su živeli Srbi.
2. U arapskim spisima se pominje kao Sarabin, dok je arapski putopisac po imenu Masudi, tokom desetog veka narod te zemlje nazivao Sarabi.
3. Na nadmorskoj visini od 2.660 metara na Šar planini nalazi se vrh, koji nosi naziv Velika Rudoka. Upravo taj vrh je i najviši na teritoriji Republike Srbije, s tim da se zemlja može pohvaliti i sa više od čak trideset vrhova, koji se nalaze na nadmorskoj visini većoj od dve hiljade metara.
4. Na mestu na kome se reka Timok uliva u Dunav, tamo gde se susreću srpska, bugarska i rumunska teritorija, nalazi se i tačka, koja zvanično na teritorije Srbije ima najnižu nadmrosku visinu.
5. Iako je na drugom mestu po dužini u celoj Evropi, reka Dunav se smatra najdužom rekom u Srbiji. Kroz našu zemlju protiče dužinom od 587 kilometara.
6. Današnji basen Panonske nizije, odnosno Panonski basen u davna vremena bio je prekriven Tetisom, praokeanom, od koga je kasnije nastalo i Panonsko more.
7. Uz Đerdap i Kopaonik, nacionalni parkovi Srbije su i Fruška gora, Tara i Šar planina. Srbija ima 5 nacionalnih parkova, dok su Kučaj-Beljanica i Stara planina još uvek u procesu da steknu status nacionalnih parkova.
8. Na dve lokacije u Srbiji nalaze se Mala ili Srpska Sveta Gora. Zbog prisustva značajnog broja srednjevekovnih manastira tako se neretko naziva kako područje Ovčarsko-kablarske klisure, tako isto i područje Fruške gore.
9. U Srbiji postoji više od 30 kotlina.
10. Starost Resavske pećine, koja je poznata i kao Divljakovačka pećina, procenjuje se na oko 80 miliona godina. Smatra se jednom od najpoznatijih pećina Srbije i udaljena je oko 20 kilometara od Despotovca. Kao zaštićeno područje, odnosno prirodno dobro od nacionalnog značaja, Resavska pećina se nalazi u prvoj kategoriji zaštite. Divljakovačku pećinu je 1962. godine otkrio lokalni pastir. Od 4,5 kilometara pećinskih hodnika, do sada je istraženo 2.850 metara, a za turističke posete dostupna je osam stotina metara duga staza.
11. Alpi na jugu Evrope, Trojanske planine, Severnoalbanski Alpi, Crnogorski Alpi i Beriseldi su nazivi koji se koriste za Prokletije, koje se prostoru i na delu teritorije Republike Srbije. Najviši vrh čitavih Dinarida nalazi se na Prokletijama – Jezerski vrh (2.656 metara nadmorske visine). Na Prokletijama je i Đeravica, koji je na drugom mestu među planinskim vrhovima Srbije.
12. Krajem 17. veka su turski osvajači želeli srpski srednjevekovni manastir Visoki Dečani želeli da pretvore u islamsku bogomolju. Predanje navodi da je kraljica Jelena Dečanska, koja je zajedno sa suprugom, Svetim kraljem Stefanom Dečanskim u tom manastiru i sahranjena, zaslužna za to što je to skrnavljenje Svetinje sprečeno. Manastir Visoki Dečani posvećen je prazniku Vaznesenja Gospodnjeg i zadužbina je srpskog kralja Stefana Dečanskog, ali i srpskog cara Dušana Silnog. Danas je deo Liste srednjevekovni spomenici na Kosovu i Metohiji UNESCO-a. Smatra se da je mesto za gradnju ove Svetinje izabrao niko drugi do Sveti Sava.
13. Na području Novog Pazara postoji čak 30 Spomenika kulture, koji se nalaze pod zaštitom.
14. Mnoge planine koje danas kao takve poznajemo u Srbiji, nekada su bile ostrva Panonskog mora. Osim Avale, Kosmaja i Fruške gore, to su i Vršačke i Gledićke planine. Takođe, takozvane ostrvske planine su i Juhor, Bukulja i Cer, kao i Rudnik i Venčac.
15. Više od čak 460 lokacija na teritoriji Srbije okarakterisani su kao prirodna dobra, odnosno rezervati ili specijalni rezervati prirode.
16. Kao jedno od najpoznatijih nalazišta, koje datira iz perioda paleolita i to na evropskom tlu, izdvaja se pećina Risovača, koja se nalazi na teritoriji Aranđelovca.
17. Na dubini nešto manjoj od pet metara je 1929. godine otkrivena statua visine oko 13 centimetara, koja je izrađena od pečene gline i danas je poznata kao Vinčanska dama. Iako postoje i druga otkrića, ovo se smatra najznačajnijim svedokom Vinčanske kulture, koja je postojala tokom praistorije na ovom području.
18. Najveće jezero u Srbiji je Đerdapsko jezero, čija je ukupna površina nešto veća od 250 km², dok je po površini na visokom, četvrtom mestu na evropskom tlu. Čak stotinu metara dostiže najveća dubina ovog jezera, koje je nastalo veštačkim putem, a nakon izgradnje hidrocentrale u tom delu Dunava.
19. Ivo Andrić je do sada jedini Srbin, koji je dobio Nobelovu nagradu.
20. Skoro sto pozorišta postoji širom Srbije. Od ukupno 97 teatara, njih 37 su profesionalna.
21. Nadgrobni spomenici iz perioda srednjeg veka poznati su kao stećci ili mramori. Nazivaju ih i stojećak kamen, ali i grčko groblje i biljeg, kao i kam. Osim na teritoriji Srbije, mogu se sresti i na području Crne Gore, ali i Bosne i Hercegovine i Dalmacije. Počev od 2016. godine su stećci deo Liste svetske kulturne baštine UNESCO-a i to kao nacionalno blago kako Srbije i Bosne i Hercegovine, tako isto i Crne Gore i Hrvatske.
22. Kruševac je bio prestoni grad kneza Lazara. Ono po čemu je taj grad danas poznat jeste da se u njemu nalazi jedina skulptura Milića od Mačve, nazvana Majka Srbija i Majka Grčka.
23. Saborni hram prizrenskih episkopa, a kasnije i mitropolita, nalazio se u crkvi Bogorodica Ljeviška. Kralj Milutin je jednu od svojih zadužbina podigao u prvoj deceniji 14. veka, na mestu na kome je nekada postojala Svetinja i posvetio ju je Uspenju Presvete Bogorodice.
24. Prvi vladar Srbije koga po imenu beleže istorijski spisi bio je Vojislav ili Višeslav. U to doba je današnja srpska teritorija bila okarakterisana kao slovenska kneževina i nalazila se pod vizantijskom vlašću. Njegovo ime zabeleženo je u delu iz desetog veka, pod nazivom O upravljanju carstvom (lat. De Administrando Imperio).
25. Kikinda se smatra gradom koji je najveće zimovalište za sove ušare.
26. U vreme kada je osnovana Matica Srpska u Novom Sadu, koja je okarakterisana kao najstarija kulturna, ali i književna i naučna institucija našeg naroda, grad postaje poznat i kao Srpska Atina.
27. Humanitarno društvo nazvano Kolo srpskih sestara osnovale su Delfa Ivanić, Nadežda Petrović i Savka Subotić.
28. Rođena 1834. godine u Novom Sadu, u kome je i preminula 1918. godine, Savka Subotić je bila među pionirima u borbi za prava žena na tlu Vojvodine. Zastupala je teoriju da i žene imaju pravo na obrazovanje i da bi patrijarhalno uređenje trebalo da bude napušteno. Zaslužna je i za osnivanje Prve ženske zadruge u rodnom gradu, u okviru koje su se devojčice, koje su bile siromašne, mogle školovati da postanu učiteljice.
29. U Kragujevcu se nalazi Stara crkva, ali i mesto na kome je obnarodovan Sretenjski ustav, kao prvi Ustav moderne Srbije. U okviru spomen kompleksa se nalazi i bista Dimitriju Davidoviću, tvorcu Sretenjskog ustava.
30. Osim Šapca i Novog Pazara, Isa beg Isaković zaslužan je i za osnivanje grada Sarajeva. Postoje dve teorije o njegovom poreklu, budući da je usvojen od strane Isak bega, koji je bio prvi beg na bosanskom tlu i da je primio islam.
31. U manastiru Studenica nalaze se grobnice mnogih pripadnika dinastije Nemanjić. U Bogorodičinoj crkvi ovog manastira nalaze se kako mošti Stefana Nemanje i njegove supruge Ane, kralja Stefana Prvovenčanog i kralja Stefana Radoslava.
32. Za vreme Otomanskog carstva Kremanska kotlina je bila vazdušna banja, zbog toga što su se na tom području susretali vetrovi sa tri planine: Zlatibora, Tare i Šargana.
33. Smederevska tvrđava je jedino ravničarsko utvrđenje u Srbiji i oko nje se osim Dunava i Jezave, nalazi i veštački šanac koji te dve reke povezuje.
34. Američki koprivić ili bođoš (lat. Celtis occidentalis) potiče iz Severne Amerike i u Somboru ima čak nekoliko hiljada stabala tog drveta.
35. U Beogradu, u Nebojšinoj kuli je bio zatočen grčki revolucionar, Riga od Fere. Kasnije je, kao i mnogi tadašnji zatvorenici, bačen u Dunav. Nedaleko od Kule Nebojša nalazi se danas i spomenik Rigi od Fere.
36. Najkraća reka u Srbiji je reka Vrelo. Duga je 365 metara i poznata je, zbog svoje dužine, koja odgovara broju dana u toku kalendarske godine, pod nazivom Godina ili Godinica. Ujedno je to i najkraća evropska reka.
37. Na planini Tari raste autohtona vrsta četinara poznata pod nazivom Pančićeva omorika.
38. Najpoznatiji srpski vampir je Sava Savanović. Reč vampir je danas internacionalna, a zapravo je srpskog porekla.
39. Znate li ko je najpoznatiji srpski zet? Nije ni fudbaler Bastijan Švajnštajger, a ni holivudski glumac Kristijan Bejl. Najpoznatiji srpski zet bio je Albert Ajnštajn, budući da je bio oženjen Milevom Marić, Novosađanskom.
40. U Kremnima su se nalazili i letnji dvori Nemanjića.
41.U manastiru Sveti Roman, nedaleko od Kruševca, nalazi se srce grofa Vronskog, junaka Tolstojevog dela Ana Karenjina.
42. U Specijalnom rezervatu prirode Zasavica postoji i farma magaraca, na kojoj se, pored ostalog, proizvodi i magareći sir, koji se smatra najskupljim.
43. Goran Abramović je Beograđanin, koji je pobedio u svetskom takmičenju u pravljenju italijanske pice Napolitana.
44. Sedište Raške episkopije nalazilo se u crkvi Svetih Apostola Petra i Pavla u srednjevekovnom gradu Rasu. Crkva je poznata i pod nazivom Petrova crkva i smatra se najstarijim crkvenim spomenikom na teritoriji Srbije.
45. Nekada se na mestu na kome je prolazio tok reke Černe, u blizini srpsko-rumunske granice nalazilo ostrvo, koje je nosilo naziv Ada Kale. Nažalost, kada je građena hidroelektrana Đerdap I to ostrvo je potopljeno. Na njemu je pre te 1971. godine rasla adakalka, vinova loza po kome je ostrvo, široko oko pet stotina metara i dugo oko 1.750 metara, bilo poznato. Sve do 1912. godine je funkcionisalo kao svojevrsna enklava, u kojoj je živelo između 600 i hiljadu mahom turskih stanovnika. Bavili su se proizvodnjom duvana i slatkiša, ali i ribolovom. Malobrojni stanovnici ostrva Ada Kale bili su poznati i po još nečem – od ruža koje su gajili izrađivali su i ulje i parfem od ruža. Međutim, početkom prošloga veka se sve promenilo, jer su mnoge romantične duše otkrile Ada Kale. Tim pre što nisu imali obavezu da plaćaju porez kada su na tom ostrvu kupovali i slatkiše i duvan, odnosno duvanske proizvode, ali i nakit.
46. Pesnikinja Milica Stojadinović, poznata po nadimku Srpkinja smatra se prvom ženom reporterom u našoj zemlji. Nakon nemilog događaja na Čukur česmi u Beogradu 1862. godine, kada je od turske ruke stradao srpski dečak, Milica je vrlo detaljno pisala i slala izveštaje Đorđu Rajkoviću, prijatelju koji je imao saradnju sa brojnim listovima u to doba.
47. Jedini Muzej voštanih figura u našoj zemlji nalazi se u Jagodini. Otvoren je na dan 29. aprila 2008. godine.
48. Srbija je gradila i jedrenjake! Ukazom iz 1833. godine, donetim u vreme vladavine knjaza Miloša Obrenovića, regulisan je rečni saobraćaj na Dunavu, a primarno se odnosio na korišćenje skela i lađa. Iste godine je zemlja počela da izrađuje velika plovila, koja je trebalo da budu korišćena u trgovačke svrhe. Jedernjak nazvan Srbija je imao nosivost 250 tona. Prvi trgovački srpski jedrenjak krenuo je u plovidbu 30. aprila 1833. godine, da bi svoje putovanje završio u luci u Carigradu, danas Istanbulu.
49. Jedan od neobičnijih muzeja u Srbiji je i Muzej šibica u Sremskim Karlovcima. U okviru stalne postavke postoji čak više od 40 hiljada eksponata, koje je Jasna Novak strpljivo prikupljala iz celog sveta.
50. U Paraćinu je nastala čuvena Vasina torta. Prema očuvanoj priči, za to su zaslužni jedna tašta i jedan zet. Budući da je njen zet, po imenu Vasa spasio život njenoj trudnoj ćerki po imenu Jelena, odvevši je u Beč kod najboljih lekara, srećna i zahvalna majka odlučila je da ga počasti. Zato je odlučila da od najboljih sastojaka pripremi tortu i da je nazove po imenu svog zeta.
51. Vesna Vulović bila je stjuardesa JAT-a. Nakon avio-nesreće i činjenice da je uprkos padu aviona sa visine od čak 10.160 metara uspela da preživi, upisana je u Ginisovu knjigu rekorda.
52. Pretpostavlja se da su crkvu u selu Mrtvice na planini Kukavica izgradili kao svoju zadužbinu car Konstantin i carica Jelena. Kasnije je ova Svetinja, koja je danas okarakterisana kao nepokretno kulturno dobro i funkcioniše kao manastir, bila značajna i zato što su se mnogi srpski vitezovi u doba Nemanjića upravo u njoj i pričešćivali.
53. Čuveni sprski naučnik Mihajlo Pupin rođen je u mestu Idvor, koje se nalazi na nešto manje od 50 kilometara udaljenosti od Pančeva. Upravo zato je nosio i nadimak Idvorski. Danas je Pupinova rodna kuća deo Muzejskog kompleksa Mihajlo Pupin u Idvoru, dok se u zdanju nekadašnje škole nalazi muzej, koji je posvećen ovom značajnom naučniku. U Idvoru se nalazi i Narodni dom Mihajla I. Pupina, koji je naučnikova zadužbina rodnom mestu.
54. Milorad Rajčević iz Prokuplja stekao je titulu najvećeg svetskog putnika, budući da je krajem 19. veka prešao put od čak 120 hiljada kilometara. U Malom žurnalu je izveštavao čitaoce o svojim putešestvijama.
55. Danica Tomić, rođena 1905. godine bila je prva žena koja je na tlu Kraljevine Jugoslavije postala vlasnica pilotske dozvole. Polagala je ispit za turističkog pilota i tako postala prva žena pilot u Srbiji, odnosno prva dama koja je stekla letačku dozvolu.
56. Grad Beograd imao je mnogo gradonačelnika, od kojih su pojedini ostavili značajan i vrlo pozitivan trag. Uz legendarnog Branka Pešića to je bio i Vlada Ilić. U periodu između 1935. i 1939. godine se nalazio na čelu Beograda. Ne samo da je u to vreme zvanično došlo do polaganja kamena temeljca na mestu na kome je danas Hram Svetog Save, nego su i mnogi projekti započeti, završeni ili izgrađeni. U to doba je Beograd spojen sa Zemunom zahvaljujući prvoj tramvajskoj liniji….otvoren je Beogradski sajam…osnovan Beogradski zoološki vrt…otvoren je most koji je u to doba spajao Dunav i Pančevo.
57. Kao spomenik ljubavi Ajše i Stojana, devojčina majka je podigla most u Vranju, koji je danas okarakterisan kao nepokretno kulturno dobro. Beli most je simbol grada Vranja i svedoči o nesrećnoj ljubavi ćerke Selim bega i pastira Stojana.
58. Nalik vojvodi Stevanu Sinđeliću, major Milan Tepić je digao u vazduh skaldište municije na dan 29. septembra 1991. godine. Osim njega, tom prilikom je stradao i vojnik Stojadin Mirković, koji uprkos naredbi nije želeo da ostavi majora Tepića, kao i još desetak pripadnika hrvatskih vojnih snaga. Na dan 19. novembra 1991. godine major Milan Tepić je proglašen narodnim herojem. U okviru spomen parka na Dedinju u Beogradu, u kome je i spomenik posvećen srpskim herojima sa Košara, nalazi se i spomenik majoru Tepiću.
59. U Prizrenu su stolovali mnogi vladari, pa je poznat i kao Carski grad Prizren.
60. Prvi lekar pedijatar specijalista u Srbiji bio je Grk doktor Platon Papakostopulos. Njegov sin, doktor Panajot Papakostopulos bio je jedan od osnivača Srpskog lekarskog društva.
61. U Leskovcu se nalazi crkva Odžaklija. Posvećena je prazniku Rođenja Presvete Bogorodice i izgrađena je 1803. godine. U narodu je poznata kao Stara crkva Svete Bogorodice i za njen nastanak vezuje se nekoliko legendi. Budući da su turski osvajači u to doba branili gradnju hrišćanskih bogomolja, Srbi su se dosetili, pa su izgradili Svetinju nalik kući, budući da je imala i dimnjak spolja, a ognjište unutra. Tako su srpski seljaci uspeli da prevare Turske, jer su ih ubedili da je to zapravo kuća za njihovog sveštenika.
62. U centru Kruševca nalazi se ulica koja danas nosi naziv po Vuku Stefanoviću Karadžiću. U drugoj polovini 19. veka u toj ulici su građene porodične kuće u tradicionalnom stilu. Tokom vladavine knjaza Miloša dolazi do drugačije organizacije grada, pa je ova ulica prepoznata kao svojevrstan spoj starog i novog dela čaršije. U toj ulici živeli su i Grci i Cincari, mahom zanatlije i trgovci, koji su se doseljavali sa prostora severnih delova Grčke, pa ulica dobi naziv Grčki šor. Begova i kuća Porodice Paskaljević, kojoj je pripadao i naš čuveni glumac Mihajlo Bata Paskaljević, neke su od najpoznatijih kuća u Grčkom šoru.
63. Sofija Jovanović, iz Dušanove ulice u Beogradu, učestvovala je u ratovima srpskog naroda u periodu između 1912. i 1918. godine i bila je nosilac čak 13 odlikovanja.
64. Osim na fasadi Gradske kuće u Subotici, čuvena mađarska žolnai keramika, koja se proizvodila u Pečuju, krasi pored ostalih i Palatu Rajhl u Subotici i fasadu hotela Moskva u Beogradu.
65. Pijani sat je jedna od znamenitosti Petrovaradisnke tvrđave i Novog Sada. Naziv Pijani sat je stekao zbog kazaljki, jer na njemu mala kazaljka pokazuje minute, a velika sate.
66. Vodopad Kaluđerski skok na Staroj planini je najviši vodopad u Srbiji.
67. Prvi uspešan jugoslovenski glumac u Holivudu bio je Bekim Fehmiu.
68. U Vrnjačkoj banji postoji Most ljubavi. Na ogradu ovog mosta mnogi kače katance, kako bi i simbolično zaključali svoju ljubav da traje večno.
69. U vreme postojanja Rimske imperije, na tlu koje je danas teritorija Republike Srbije, bilo je rođeno 16 imperatora. Najznačajniji među njima je Konstantin Veliki koji je rođen na tlu današnjeg grada Niša.
70. Selo Donja Lokošnica poznato je kao Selo paprike. Meštani se bave ugzojem i proizvodnjom posebne sorte paprika, koja je poznata pod nazivom nizača.
71. Selo Kremna je poznato po Kremanskom proročanstvu, braće Miloša i Mitra Tarabića, koji su prorekli sve značajnije političke događaje, ali i neka tehnološka dostignuća.
72. Srednjevekovni manastir Žiča poznat je i kao Sedmovrata Žiča, jer su u njemu krunisani srpski vladari. Nakon što bi vladar prošao kroz jedna vrata na manastiru, ona su bivala zazidana.
73. Na Radan planini sreće se svojevrsna gravitaciona anomalija, koja dovodi do toga da vozila sama mogu da idu uzbrdo, bez obzira što im motor nije uključen.
74. Katarina Ivanović bila je prva srpska slikarka. Živela je tokom 19. veka, a u to vreme su se i Mina Karadžić i Poleksija Todorović bavile takođe slikarstvom.
75. Najbolja komplet lepinja je kod Šuljage u Užicu.
76. U svoje vreme, Bata Živojinović bio je izuzetno popularan u Kini.
77. Nepokretna kulturna dobra u Srbiji su brojna i ima ih upisano čak više od 2.650 u ovom trenutku. Od kategorisanih 783, njih je 582 okarakterisano kao kulturna dobra od velikog značaja, dok je 201 kulturno dobro od izuzetnog značaja.
78. Na Listi svetske baštine UNESCO-a se nalazi 5 lokaliteta u Srbiji i to: srednjevekovni nadgrobni spomenici – stećci (Grčko groblje na tlu Prijepolja, Mramorje kod Rastišta i Perućca, na području Bajine Bašte), srednjevekovni spomenici na Kosovu i Metohiji (manastiri Gračanica, Visoki Dečani i Pećka patrijaršija), manastir Studenica, Gamzigrad – Romulijana, Stari Ras i Sopoćani (Stari Ras, Sopoćani, Petrova crkva i manastir Đurđevi Stupovi).
79. Na tlu današnjeg Novog Sada odigrala se Bitka kod Petrovaradina. Vođena je 05. avgusta 1716. godine i to između austrijske i osmanske vojske, kojom prilikom je austrijska vojska odnela pobedu. Bilo je to prvi put da je austrijska vojska izvojevala pobedu tokom Austrijsko – turskog rata, koji je trajao od 1716. do 1718. godine.
80. Nastalo tokom 12. veka, Miroslavljevo jevanđelje se smatra izuzetno značajnim, ako ne i jednim od najznačajnijih svedoka istorije ćiriličnog pisma. U pitanju je bogoslužbena knjiga, koju je sastavo Gligorije dijak, po želji kneza Miroslava, koji je u to doba vladao Zahumljem.
81. U niškoj opštini Medijana nalazi se Ćele kula, jedinstveni spomenik, jer je sačinjena od lobanja srpskih ratnika koji su stradali u Bici na Čegru.
82. Urna Nikole Tesle nalazi se u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu.
83. Ksenija Atanasijević je sa 28 godina odbranila doktorat na Beogradskom univerzitetu i postala prva žena doktor nauka na tlu Kraljevine Jugoslavije.
84. Osim filma Boj na Kosovu, na tlu Deliblatske pešćare sniman je i film Ko to tamo peva.
85. Danas Zrenjanin, ovaj vojvođanski grad poznat i po tradicionalnoj manifestaciji Dani piva, nekada je nosio naziv Petrovgrad, u čast srpskog kralja Petra Prvog Oslobodioca. U centru Zrenjanina nalazi se i spomenik njemu posvećen.
86. Ognjeslav Kostović bio je prvi srpski tvorac balona. U Rusiji je 1184. godine konstruisao balon i nazvao ga Helios. Njim je preleteo iznad Sankt Peterburga. Iako nisu sačuvani materijalni ostaci, postoje indicije da je napravio nacrt i za prvu podmornicu, koju je imao prilike da predstavi tadašnjem ruskom vladaru.
87. Nekada sedište Raške episkopije, Petrova crkva koja se nalazi na podruju Starog Rasa, nedaleko od današnjeg Novog Pazara smatra se najstarijom u Srbiji.
88. Današnji Specijalni rezervat prirode Carska bara bio je mesto na kome je u vreme svoje vladavine lovio austrijski car Franjo Josif Prvi.
89. Iako su Slovenci zaštitili ajvar kao brend i Česi šljivovicu, Srbija je ipak uspela da obezbedi oznaku geografskog porekla i za Leskovački domaći ajvar i za Šumadijsku šljivovicu. Futoški kupus, Pirotska peglana kobasica, Ariljska malina, Zlatarski sir i Sremski kulen, još su neki od proizvoda sa zaštićenim poreklom.
90. Vera Jeftimijades bila je najpoznatija mačevalka na tlu Jugoslavije. Srpkinja grčkog porekla, Vera važi za takmičarku koja je osvojila najviše trofeja – čak više od 80 i pehara i medalja.
91. Pačir banja je specifična po jezeru, koje je napunjeno vodom roze boje. U svetu postoje jezera čija je boja slična, ali je jezero u Pačir banji jedino takve veste u Srbiji.
92. U Alibunaru, jedna do druge nalaze se srpska i rumunska crkva.
93. Na Staroj planini se nalazi crkva u pećini, koja je posvećena Svetim apostolima Petru i Pavlu. Ono po čemu je ta Svetinja poznata jeste freska koja nosi naziv Ćelavi Isus. Zapravo je u pitanju freska koja Isusa Hrista prikazuje u mladosti i bez kose, po čemu je jedinstvena u Srbiji.
94. Pored Đokovića i Jokića, koji su najbolji sportisti sveta, ne treba zaboraviti ni da je Srbija imala i ima i Filipa Filipovića, Ivanu Španović, Sašu Đorđevića, Nađu Higl, Aleksandru Ivošević, Jasnu Šekarić, Milicu Mandić, Zoranu Arunović i Damira Mikeca, Igora Milanovića, Sinišu Mihajlovića, Dejana Stankovića, Peđu Stojakovića, Dejana Bodirogu, Predraga Stojakovića, Danila Ikodinovića, Nikolu i Vladimiria Grbića, Arpada Šterbika, Anu Ivanović i mnoge druge.
95. Nedaleko od Sokobanje nalazi se kamen koji prati zanimljiva ljubavna priča. Veruje se da je to mesto na kome su se u svoje vreme sastajali Čučuk Stana i hajduk Veljko Petrović i poznato je kao Kamen ljubavi.
96. Početkom 17. veka su u Švajcarskoj osnivana prva esnafska udruženja časovničara. Međutim, dva veka pre toga je jedan Srbin napravio časovnik. Bio je to javni časovnik, koji se nalazio u Rusiji. Imao je tri tega i radio je više od dva veka. Kasnije je zamenjen drugim i uništen je u požaru. Tvorac tog časovnika bio je monah, rodom iz Prizrena, koji je boravio na Hilandaru, pa je ostao upamćen i kao Lazar Hilandarac, odnosno Lazar Crnorizac. Izradu časovnika, koji je tada koštao pravo bogatstvo, je naložio ruski veliki knez po imenu Vasilije. Zanimljivo je pomenuti da sličan takav sat i danas postoji u jedinoj srpskoj Svetinji na tlu Svete Gore, manastiru Hilandar. Pored toga što i dalje radi bez greške, ovaj sat smatra se prvim srpskim mehaničkim satom i od danas čuvenih švajcarskih sativa stariji je više od dva veka.
97. Jedina zemlja na celom svetu u kojoj ljudi slave slavu je Srbija. Slava je upisana na svetsku listu nematerijalnog nasleđa čovečanstva.
98. U manastiru Sukovo, u blizini Pirota može se videti freska na kojoj je prikazan Sveti Hristofor i to sa glavom psa, mada postoje ljudi koji smatraju da je to glava magarca. U tom manastiru postoji još jedna neobična i jedinstvena freska, na kojoj je prikazana Presveta Bogorodica sa krilima.
99. Zgrada Matice srpske u Novom Sadu nalazi se u zdanju koje je nekada podigla Marija Trandafil i to za sirotište. Zadužbina ove znamenite proodice je Nikolajevska crkva u centru Novog Sada, u kojoj je Marija Trandafil i sahranjena. U crkvenoj porti nalazi se spomen obeležje na ovu znamenitu Novosađanku.
100. Mnogi su pisali i pričali o Srbiji, ali se često kao najlepši citati o Srbiji pominju oni, koji se pripisuju doktoru Arčibaldu Rajsu, koji je upamćen kao veliki prijatelj Srba. Jedan od od njih glasi i:
Nemojte dozvoliti da vaša lepa duša propadne u đubretu! Ja verujem u budućnost vašeg naroda. Duh Kosova, Karađorđa, Kumanova i Kajmakčalana ponovo će se probuditi. Mora se, međutim, brzo probuditi. Sudbina vam je u vlastitim rukama: blistava budućnost ili ponovo ropstvo!